Naujienos

ECOO 4-asis mėlynosios knygos (Blue Book) leidimas. Nauji lyginamieji duomenys apie optikos ir optometrijos situaciją Europoje

Lietuvos duomenys apie optometrijos situaciją pirmą kartą įtraukti į europinio masto leidinį:

https://www.ecoo.info/wp-content/uploads/2020/10/ECOO-BlueBook-2020_website.pdf

Optometrininko vaidmuo pirminėje asmens sveikatos priežiūroje
Optometrininko vaidmuo pirminėje asmens sveikatos priežiūroje

 

Kovo 23-oji – Pasaulinė optometrijos diena

 

Minėdama Pasaulinę optometrijos dieną, Ilinojaus Optometrijos koledžo profesorė Sandra Block pabrėžia optometrijos specialistų svarbą pirminėje regėjimo priežiūroje.

 

Visų pirma, norėčiau pasveikinti visus optometrininkus su Pasauline optometrijos diena, padėkoti už tai, ką Jūs darote kasdien, padėdami žmonėms visame pasaulyje matyti geriau. 2020 metai – tai gero regėjimo metai, kuomet dėmesys atkreipiamas į regą, suteikiama proga garsiai kalbėti apie regėjimo ir akių sveikatos problemas.

 

2019 m. spalio mėnesį Pasaulio Sveikatos Organizacijos (WHO) išleistas pranešimas apie regėjimą (World Report on Vision) yra galimybė optometrininkams. Aš manau, kad tai šansas optometrininkams aktyviai įsitraukti ir dalyvauti sprendžiant daugelį regėjimo problemų, kurios aprašytos pranešime. Turime suvokti, kad regėjimo ir akių sveikatos problemų mastas yra kur kas didesnis, nei kada manėme. Optometrija turėtų būti įtraukta į šių problemų sprendimą.

 

Paskelbtame pranešime pabrėžiama, kad nekoreguojamos refrakcijos ydos, įskaitant presbiopiją, pasireiškia daugiau žmonių, nei kad aprašoma literatūroje. Taip pat, kadangi optometrininkai atsakingi už visapusišką pacientų akių priežiūrą, mes galime tapti prevencijos, diagnostikos ir nukreipimo į gydymo įstaigas (dėl tokių ligų kaip diabetinė retinopatija, AMD, katarakta) grandimi.

 

Apie save visada galvojau – esu pirminės akių priežiūros paslaugų dalis. Vykdydama savo pareigas, manau, kad esu atsakinga už paciento anamnezę, ištyrimą, kurį sudaro refrakcijos vertinimas ir akių sveikatos vertinimas. Mes, optometrininkai, galime nustatyti matymo problemas anksti, kas sąlygoja geresnius gydymo rezultatus. Svarbu atkreipti dėmesį ir supažindinti pacientus su ligų prevencinėmis priemonėmis. Savo pacientams pabrėžiu sveiko gyvenimo būdo, ypač rūkymo atsisakymo, svarbą, nes tai gali padėti išvengti diabeto (įskaitant diabetinę retinopatiją) ar hipertenzijos. Tai daugeliui mano pacientų padėjo pagerinti regėjimą ir akių sveikatos būklę.

 

Galiausiai, kaip optometrininkė, manau, kad labai svarbu prižiūrėt ir pacientus, turinčius regėjimo negalią ar aklumą, kurių nebuvo galima išvengti. Pradėjus dirbti, visą dėmesį bandžiau sutelkti ten, kur galėjau save realizuoti geriausiai. Pasirinkau vaikų ir neįgaliųjų priežiūrą bei silpnaregių reabilitacijos paslaugas. Tai paslaugų dalis, kuriomis siekiame padėti žmonėms ir pagerinti jų gyvenimo kokybę.

 

Dar kartą noriu visus Jus pasveikinti su Pasauline optometrijos diena! Padėkime kuo daugiau žmonių pasaulyje matyti geriau!

 

https://www.iapb.org/news/primary-care-role-of-optometrists/?fbclid=IwAR2YNwwihlBlSi5-dVDoioz1hu_p4B4dG1If2eGSNB7JXIFxsB3o-gHajl0

 

Vertė: optometrininkas M. Remeika

Lietuvos optometrininkų asociacijos organizuojamas tarptautinis renginys
Lietuvos optometrininkų asociacijos organizuojamas tarptautinis renginys

Lietuvos optometrininkų asociacija organizuoja ir kviečia Jus į Tarptautinę konferenciją „Optometrininkas – sveikatos priežiūros specialistas: nauji iššūkiai ir galimybės“, kuri įvyks 2020 m. kovo 22 d. Kaune „Park Inn by Radisson“ konferencijų centre.

 

Dėl neapibrėžtos ir besikeičiančios COVID-19 infekcijos epidemiologinės situacijos Lietuvoje ir pasaulyje

 

                                                             RENGINYS  ATŠAUKTAS

 

Dėl kito susitikimo informuosime Jus iš anksto. Sekite Lietuvos optometrininkų asociacijos (LOA) naujienas.

 

Ne LOA narius prašome susisiekti tel. +370 686 84452 arba el. paštu: optometrininkuasociacija@gmail.com

 

Lietuvos optometrininkų asociacijos organizuojamas renginys
Lietuvos optometrininkų asociacijos organizuojamas renginys

2019 metų kovo 3 dieną Vilniuje Panorama Hotel Lietuvos optometrininkų asociacija kartu su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų institutu organizavo pirmąją savo veiklos istorijoje konferenciją “Diplopijos korekcija prizmėmis”, kurią skyrė artėjančiam Vilniaus universiteto 440-ąjam jubiliejui. Konferencija sulaukė didelio susidomėjimo Lietuvos optometrijos specialistų ir gydytojų oftalmologų tarpe – susirinko 120 dalyvių. Pirmąją Lietuvos optometrininkų asociacijos konferenciją atidarė asociacijos prezidentė Vaida Kačergienė, susirinkusius dalyvius pasveikino VU MF Sveikatos mokslų instituto direktorė prof. dr. Natalja Fatkulina. Konferencijos metu savo unikalia patirtimi pasidalino ir pranešimą tema „Diplopijos korekcija prizmėmis“ skaitė VU MF lekt. med. m. dr. gyd. Eglė Danielienė. Taip pat pranešimą „Optometrijos studijų ir kvalifikacijos kėlimo kursų Vilniaus universitete aktualijos“ skaitė VU MF doc. med. m. dr. Saulius Galgauskas. UAB Litopt atstovė Saulė Malinauskienė pristatė Biofinity kontaktinių lęšių šeimą. Konferencijos dalyviai ir lektoriai aptarė aktualius profesinės veiklos klausimus, pasidalijo patirtimi bei išreiškė didelę viltį dėl naujos Optometrijos bakalauro studijų programos VU Medicinos fakultete atsiradimo ir sveikatos mokslų krypties optometrijos specialistų ruošimo, taip pat su nekantrumu laukia kvalifikacijos kėlimo kursų programos optometrininkams pradžios.

 

Renginio rėmėjai:

 

 

 

 

 

Optometrininkų asociacijos profesinio tobulinimo renginiai

2018 m. spalio 7 d. VU Medicinos fakultete Optometrininkų asociacija, bendradarbiaudama su kompanija ALCON, asociacijos nariams organizavo profesinį seminarą tema "Binokulinių funkcijų vertinimas, parenkant korekciją". Seminarą vedė ilgametę optometrininko darbo patirtį turinti kolegė iš Latvijos, ALCON kompanijos lektorė Kristine Detkova. Seminaro dalyviams įteikti pažymėjimai.

plačiau
Optometrininkų asociacijos profesinio tobulinimo renginiai

2018 m. gegužės mėn. 13 dieną ir 27 dienomis Vilniaus universiteto Medicinos fakultete OA organizavo profesinio tobulinimo seminarą asociacijos nariams "Plyšinė lempa ir akies biomikroskopija optometrininko praktikoje" (lektorius med. m. dr. Saulius Galgauskas) bei "Pirmosios pagalbos" mokymus (lektorius VšĮ "Svarbus žingsnis" direktorius Oskaras Medzevičius).

plačiau
Optometrininkų asociacijos delegatų viešnagė Kroatijoje

2018 m. gegužės 11-13 dienomis OA valdybos pirmininkė Rasa Palevičienė ir OA narė Monika Patalauskienė viešėjo Kroatijoje, Pulos mieste Europos ir pasaulio optometrijos ir optikos bendruomenei svarbiame renginyje "Pula 2018". Tai 4-oji Optometrijos konferencija Centrinei ir Pietryčių Europai (OCCSEE), organizuojama kartu su Europos optometrijos akademija (EAOO) bei Kroatijos Taikomųjų mokslų universitetu Velika Gorica. Taip pat šio renginio metu vyko Europos optometrijos ir optikos tarybos (ECOO) Generalinė Asamblėja.

OA delegatų tikslas - susipažinti su Europos šalių optometrijos tradicijomis, pasiekimais bei naujovėmis, dalyvauti ECOO ir EAOO rengiamose diskusijose, pristatant Lietuvos optometrijos perspektyvas ir pasiekimus bei Optometrininkų asociacijos siekius, megzti naujas dalykines ir profesines pažintis, ieškant partnerių ir draugų bei semtis idėjų, vystant Lietuvos optometriją, remiantis pažangiomis Europos šalių patirtimis. Taip pat dalyvauti konferencijos metu vykstančiuose seminaruose ir praktiniuose užsiėmimuose, kaupti informaciją ir ją perteikti Optometrininkų asociacijos nariams.

 

Roundtable Pula - 12 May 2018:

/out_data/power-point----roundtbale-pula---12-may-2018.pdf

plačiau
Kviečiame pasirengti pokyčiams

Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (toliau – Akreditavimo tarnyba) kviečia laiku pasirengti pokyčiams, nes sveikatos priežiūros specialistų gretas papildė slaugytojo padėjėjai, ergoterapeuto padėjėjai, kineziterapeuto padėjėjai, medicinos psichologai, medicinos genetikai, medicinos biologai, biomedicinos technologai, radiologijos technologai, dietistai, optometrininkai ir paramedikai. Visų šių specialistų vykdoma praktika priskirtina prie asmens sveikatos priežiūros, todėl specialistams bus būtina įsigyti spaudo numerį, o įstaigai – licenciją.

2017 m. spalio 3 d. įsigaliojo naujos redakcijos Asmens sveikatos priežiūros veiklų sąrašas, kuriuo papildytos naujos asmens sveikatos priežiūros veiklos. Taigi šiuo metu asmens sveikatos priežiūros specialistais įvardyti  ne tik  gydytojai, gydytojai odontologai, slaugytojai, akušeriai, burnos priežiūros specialistai, kineziterapeutai, ergoterapeutai ir masažuotojai, bet ir slaugytojo padėjėjai, ergoterapeuto padėjėjai, kineziterapeuto padėjėjai, medicinos psichologai, medicinos genetikai, medicinos biologai, biomedicinos technologai, radiologijos technologai, dietistai, optometrininkai ir paramedikai. Taigi visų šių specialistų vykdoma praktika priskirtina prie asmens sveikatos priežiūros, o tai reiškia, kad ji gali būti vykdoma tik įstaigose, turinčiose teisę teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas, kitaip sakant, turinčiose įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją.   Visi asmens sveikatos priežiūros specialistai gali dirbti pagal įgytą profesinę kvalifikaciją. Ar atitinkama profesinė kvalifikacija įgyta taip, kaip nustatyta teisės aktais, patvirtina suteiktas numeris asmens sveikatos priežiūros specialisto spaudui. Šiuo metu spaudo numerius turi jau dirbantys gydytojai, gydytojai odontologai, slaugytojai, akušeriai, burnos priežiūros specialistai, kineziterapeutai, ergoterapeutai, masažuotojai ir medicinos psichologai, iki 2018 m. spalio 1 d. spaudo numerius privalės įgyti ir medicinos genetikai, medicinos biologai, biomedicinos technologai, radiologijos technologai, dietistai ir paramedikai, o iki 2019 m. lapkričio 1 d.  – ir  optometrininkai.

plačiau