Straipsniai

Pandemija paveikė akių sveikatą - padaugėjo pacientų, besiskundžiančių sausos akies sindromu. Kokius sprendimo būdus siūlo specialistai?
LIETUVOS OPTOMETRININKŲ PROFESINIO TOBULINIMO IR OPTOMETRINĖS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ PLĖTROS POREIKIO ĮVERTINIMAS

"Lietuvoje optometrininkai oficialiai priskirti asmens sveikatos priežiūros specialistams, kai 2018 m. Lietuvos Respublikos (LR) sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo patvirtinta Lietuvos medicinos norma MN 166:2018 „Optometrininkas“. Optometrijai tapus teisiškai reglamentuojama profesija, atitinkamai padidėjo optometrininkų profesinio tobulinimo aktualumas dėl būtinybės licencijuoti jų praktiką. Lietuvoje optometrininkai praktikuoja jau daugiau nei 12 metų, tačiau tyrimų, įvertinančių šių specialistų profesinio tobulinimo ir optometrinės priežiūros paslaugų plėtros poreikį, neatlikta."

plačiau
Optometrinės priežiūros paslaugų organizavimo ir prieinamumo Lietuvoje ypatumai

"Lietuvoje optometrinė priežiūra įdiegta į sveikatos apsaugos sistemą nuo 2018 m. lapkričio 1 d., įsigaliojus Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos patvirtinai Lietuvos medicinos normai MN 166:2018 „Optometrininkas“ (įsakymas Nr. V-813). Šioje normoje, optometrininkas yra įvardinamas kaip asmens sveikatos priežiūros specialistas, teisės aktų nustatyta tvarka įgijęs optometrininko profesinę kvalifikaciją. Optometrininko praktika – teisės aktų reglamentuota optometrininko pagal įgytą profesinę kvalifikaciją ir nustatytą kompetenciją vykdoma suaugusių asmenų optometrinė priežiūra. Optometrinė priežiūra – asmens sveikatos priežiūros dalis, apimanti regos, akies refrakcijos ir jos pakitimų tyrimą, korekciją akiniais ir (ar) kontaktiniais lęšiais ir akinių ir (ar) kontaktinių lęšių skyrimo kortelių išrašymą. Optometrijos specialistų svarba pirminėje akių sveikatos priežiūroje yra didžiulė, turint omenyje, kad globaliniu mastu regos sutrikimų turi apie 1,3 milijardai žmonių. Pagrindines regos sutrikimo priežastis sudaro nekoreguotos refrakcijos ydos (miopija, hiperopija, presbiopija, astigmatizmas) ir neoperuotos kataraktos bei tokios lėtinės akių ligos kaip glaukoma. Optometrininkų veiksmingumas bei nauda pirminėje akių sveikatos priežiūroje, ypač kataraktos ir glaukomos prevencijoje, yra pagrįsti studijomis, vykdytomis Jungtinėje Karalystėje. Tačiau tyrimų, įvertinančių optometrinės priežiūros situaciją Lietuvoje, nėra atlikta, nepaisant to, kad optometrininkai praktikuoja jau daugiau nei 12 metų."

plačiau
Tendencijos gąsdina: vis daugiau žmonių susiduria su regos sutrikimais

Regos ydų paplitimas visose amžiaus grupėse didėja – tokios tendencijos stebimos ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Akių priežiūros specialistai tikina, kad tam įtaką daro pasikeitęs žmonių gyvenimo būdas ir nuolatinis išmaniųjų įrenginių naudojimas.
 

„Viena iš regos korekcijos priemonių yra korekciniai akiniai. Jų nešiotojų skaičius tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje auga. Stebint dabartines tendencijas, galima prognozuoti, kad, deja, ir toliau neišvengiamai augs. Tai smarkiai susiję su šiuolaikiniu gyvenimo būdu – nuo pat vaikystės be saiko naudojamos išmaniosios technologijos, mažai judama, nepakankamai laiko leidžiama lauke ir gamtoje, nuolatos dirbama su kompiuteriu arba žiūrima į mobiliojo telefono ekraną. Visa tai prisideda prie regos sutrikimų“, – teigia Vaida Kačergienė, Lietuvos optometrininkų asociacijos prezidentė.

plačiau
Regos problemas padės spręsti keičiamas optometrijos reglamentavimas

Daugėja atvejų, kai trumparegystė nustatoma net ikimokyklinio amžiaus vaikams, o geru regėjimu galintys pasigirti biurų darbuotojai jau beveik neįsivaizduojami. Akių gydytojų ir optometrijos specialistų poreikis didėja, tačiau dėl netinkamo pastarosios specialybės reglamentavimo, optometrininkai susiduria su problemomis dėl savo funkcijų apibrėžtumo.
Apie tai su šios srities specialistais diskutavo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai.

 

Būtina stiprinti visas grandis

 

Diskusiją surengusios įmonės „Baltic Optical Dimension“ vadovas Vytautas Tuminas, supažindinęs diskusijos dalyvius su naujausiomis akinių lęšių gamybos technologijomis bei medicinos prietaisų pasiūla, tikino, kad optometrijos specialistai atlieka itin svarbų vaidmenį, sprendžiant pacientų regos problemas. „Akivaizdu, kad šiandien, siekiant išpildyti visus rinkos poreikius bei pasiūlyti vartotojams tinkamus akinių lęšius, būtina stiprinti visas regos korekcijoje dalyvaujančias grandis, tarp jų ir optometrininkų vaidmenį. Tai turėtų būti integruota proceso dalis su aiškiai apibrėžtomis funkcijų ribomis“, – teigia V. Tuminas.

plačiau