Straipsniai

Moderniausios Europoje lęšių gamyklos ieškokite Lietuvos kaime

„Tikrai taip“, – paklaustas, ar dabar lietuviams atpigs progresiniai lęšiai, užtikrino 56 naujas darbo vietas sukursiančios gamyklos direktorius Vytautas Tuminas. „Mes užsiauginome trečią koją ir dabar tvirtai stovime ant žemės“, – atidarant unikalią lęšių gamyklą „Baltic Optical Dimension“ Gruopstų kaime (Trakų r.) sakė „Global BOD Group“ valdybos pirmininkas Vidmantas Janulevičius.

Beveik prieš metus, 2014 m. pavasarį, viena lyderiaujančių Vokietijos kompanijų „Schneider“ pasirašė sutartį su „BOD Group“ dėl modernios akinių lęšių apdirbimo linijos MODULO įrengimo. 2015 m. vasario 19 d. Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius, oficialiai įjungus liniją, paleido į ją pirmąjį lęšį.

„BOD Group“, ligi šiol galėjusi pasigirti, kad optinius diskus pradėjo gaminti pirmoji Rytų Europoje, kad moderniausią saulės elementų gamyklą įrengė pirmoji Baltijos šalyse, dabar žengė dar toliau – tokia moderni MODULO akinių lęšių gamybos linija MODULO yra pirmoji Europoje. Šiuo metu pasaulyje jų yra tik trys: viena Honkonge, antra – JAV, trečia – Gruopstų kaime, važiuojant nuo Vilniaus link Alytaus.

MODULO liniją kompanija „Schneider“ pristatė parodose tik prieš pusmeti, tad šiuo metu tai yra geriausia, ką galima rasti pasaulyje. Beveik visiškai automatinė 4,2 mln. eurų kainavusi gamykla per parą galės pagaminti iki 4000 progresinių akinių lęšių.

„Lietuva tikrai nebus pajėgi tiek lęšių pirkti, tačiau planuojame bent 75 proc. produktų eksportuoti. Pirmiausia tai bus Baltijos šalys, labai aktyviai kalbame su Lenkija ir, aišku, Skandinavija. Jau įdarbinome 15 žmonių, o iki 2017 m., kaip ir įsipareigojome, turėsime 56 darbuotojus, kurie aptarnaus visu pajėgumu dirbančią liniją“, – sakė gamyklos vadovas, UAB BRD generalinis direktorius V.Tuminas.

Norėtume paaiškinti, kad progresiniai akinių lęšiai toli gražu nėra tas pat kas įprasti lęšiai (kuriuos ši linija irgi galės gaminti). Progresinis lęšis turi skirtingų dioptrijų zonas, todėl žmogui pagal poreikį užtikrina gerą matymą įvairiu atstumu. Įsigijus akinius su tokiais lęšiais nebereikia turėti atskirų akinių skaityti ir vairuoti ar televizoriui žiūrėti – vieni jie tinka viskam.

plačiau
Naujos kartos lęšiai padės sugrąžinti puikią jaunatvišką regą

Mokslininkai sukūrė naujos kartus implantuojamus lęšius vyresnio amžiaus žmonėms, kurie padės išspręsti kataraktos, astigmatizmo, taip pat trumparegystės ir toliaregystės problemas, skelbia britų dienraštis „The Daily Telegraph“.

Daugeliui žmonių amžius atneša ir visą daug regos problemų, dėl kurių tampa vis sunkiau skaityti, vairuoti ir atlikti daug kitų kasdienių darbų.

Tačiau jas išspręsti padės neseniai sukurti implantuojami lęšiai, kurie sugrąžins puikią jaunatvišką regą. Verta paminėti, kad tai yra pirmi lęšiai, kurie išsprendžia iš karto kelias problemas. Juos galima implantuoti nesudėtingos operacijos metu.

Revoliuciniai lęšiai veikia esant bet kokiam atstumui ir bet kokiam šviesumui. Jie veikia labiau kaip kameros vaizdo mastelio keitiklis (zoom), o ne kaip įprastiniai multifokaliniai lęšiai, kurie turi tris skirtingus fokusavimo taškus.

plačiau
Sukurti kontaktiniai lęšiai su LED ekranu
Sukurti kontaktiniai lęšiai su LED ekranu

Mokslininkai iš Prinstono universiteto (JAV) sukūrė technologiją, kuri leidžia spausdinti 3D spausdintuvu ant kreivų ir išpūstų paviršių. Apie tai praneša puslapis Medgadget.

 

Mokslininkams pavyko pasinaudoti 3D spausdintuvu ir ant kontaktinių lęšių atspausdinti LED ekraną. Lęšiams reikės išorinio maitinimo šaltinio, kad šie tinkamai funkcionuotų, todėl mokslininkams dar teks padirbėti ties šiuo aspektu.

Vis tik svarbiausias dalykas šiame išradime buvo pačios technologijos sukūrimas, kuri leidžia spausdinti ant įvairių paviršių: puslaidininkių nanodalelių, elastomerų, organinių polimerų, metalinių laidininkų ir įvairių šviesą atspindinčių medžiagų.

Technologiją vis dar būtina tobulinti, teigė mokslininkai, o kartu reikės gerai pagalvoti, kur visa tai bus galima panaudoti praktiškai. Tikimasi, kad išradimas galės būti panaudotas „išmaniuosiuose“ akiniuose, ypač dabar, kai šis nišinis rinkos segmentas sparčiai auga.

Kokios klaidos sukelia regėjimo sutrikimus?

Kaip akims padėti, pataria LOA narė, optikos salono „Vizija“ Vilniaus regiono vadovė ir optometrininkė Monika Patalauskienė.

 

Specialistai garsiai kalba, kad daugėja jaunų žmonių, besiskundžiančių akių nuovargiu...

Iš tiesų, akių nuovargiu šiandien skundžiasi daugybė įvairaus amžiaus žmonių. Studentai, jaunimas optikos salonuose dažniausiai lankosi dėl to, kad pradeda prasčiau matyti, nors jau ir nešioja akinius arba lęšius. Taip pat ateina ir anksčiau visiškai regėjimu nesiskundę jaunuoliai, pastebėję, kad pasidarė sunkiau įžiūrėti daiktus, esančius toliau, nes liejasi vaizdas, veidai tampa neryškūs, o auditorijoje jie nebemato ant lentos surašytų užduočių ir t.t. Tokie požymiai būdingi trumparegystei. Šį ir daugelį minėtų nusiskundimų kuo puikiausiai gali padėti pašalinti akiniai.

plačiau
Naujasis sintetinis akies lęšis žada „aukštos raiškos vaizdą“

Skelbiama, jog mokslininkams pavyko sukurti ir sėkmingai išbandyti naują dirbtinio lęšio tipą, kuris suteikia puikų regėjimą pacientams, iš karto po to, kai yra implantuojamas į akį.

Priminsime, jog viena svarbiausių akies dalių yra jos lęšiukas. Tai skaidrus, minkštos konsistencijos kūnas, praleidžiantis šviesos spindulius į akį, juos suglaudžiantis ir nukreipiantis į regos nervus. Savo forma primena išgaubtą lęšį. Kai lęšiukas skaidrus, jis funkcionuoja gerai, o jo padėtis akyse normali. Kai lęšiukas pradeda drumstis, išsivysto katarakta.

Lęšiukas susideda iš vandens ir baltymų – pastarieji kartais ima jungtis į gniužulėlius. Taip mažėja lęšiuko skaidrumas ir tuo pačiu pablogėja regėjimas. Pradinėse stadijose katarakta gali nesukelti regėjimo problemų, tačiau laikui bėgant, ji gali plėstis ir apimti vis daugiau lęšiuko ploto, kol galiausiai negydoma išsiplečia tiek, jog žmogus apanka. Katarakta vystosi lėtai - regėjimo aštrumas palaipsniui sumažėja, vaizdas tampa išplaukęs.

plačiau